Європейська Комісія оприлюднила офіційну пропозицію щодо встановлення того, що незабаром може стати першим в історії ЄС обмеженням цін на газ.

Пропозицію представила єврокомісарка з питань енергетики Кадрі Сімсон.

«Це не регуляторне втручання для встановлення ціни на ринку на штучно низькому рівні», – заявила Кадрі Сімсон.

«Це механізм останньої інстанції для запобігання, а в разі необхідності вирішення епізодів надмірно високих цін, які не відповідають світовим ціновим тенденція», – наголосила вона.

Європейська комісія запропонувала встановити верхню межу гуртових цін на газ на місяць уперед на рівні 275 євро за мегават-годину. Однак, обмеження буде застосовуватися тільки в тому разі, якщо ціни будуть вище цього рівня протягом двох тижнів і будуть більш ніж на 58 євро за МВт-год вище, ніж середня ціна на зріджений природний газ за 10 днів.

«Це не срібна куля. Але це забезпечує потужний інструмент, який ми можемо використовувати, коли нам це потрібно», – сказала Кадрі Сімсон.

Як пише Financial Times, критики назвали план майже марним.

Гуртові ціни на газ влітку підскочили до історичного максимуму, перевищивши 300 євро за МВт-год після того, як Росія скоротила поставки через свій найбільший маршрут в Західну Європу – «Північний потік-1» до Німеччини. Навіть у цьому разі верхня межа не спрацювала б, оскільки ціни залишалися вище 275 євро за МВт-год лише близько тижня.

«Це жарт… Це пропозиція, яка не принесе нічого корисного нікому, навіть за екстремального сценарію, який ми бачили в серпні. Це не обмеження», – сказав Сімон Тальяпетра, старший науковий співробітник брюссельського аналітичного центру Bruegel.

«Це серйозно ризикує підірвати довіру до Комісії щодо вирішення енергетичної кризи», – додав він.

Кілька дипломатів з країн-членів, які підтримують верхню межу ціни, заявили Financial Times, що вона є занадто високою для їхніх урядів. Один високопоставлений дипломат ЄС сказав, що встановлення ціни вище 250 євро за МВт-год «є ще одним способом знищити верхню межу».

Як повідомлялося раніше, Єврокомісія рекомендувала надати Боснії статус кандидата на вступ в ЄС.

Фото: Відкриті джерела