Фахівці НБУ також проаналізували, яким буде ринок праці в Україні та коли очікувати повернення українських громадян, які через війну виїхали за кордон.

Про це йдеться в інфляційному звіті Національного банку України, оприлюдненому на сайті фінустанови.

“Незважаючи на часткову адаптацію як бізнесу, так і споживачів до умов війни та проблем з енергопостачанням, триваліший період високих безпекових ризиків пригнічуватиме споживчі та інвестиційні настрої, а отже, стримуватиме економічне відновлення”, — відзначили в НБУ.

Високий рівень безробіття та слабкі темпи повернення мігрантів з-за кордону обмежуватимуть приватне споживання та відновлення сектору послуг. За підсумком року приватне споживання зросте лише завдяки значним обсягам міжнародної допомоги, що надходитиме в економіку та перерозподілятиметься через бюджет, відзначають у НБУ.

За прогнозами Нацбанку, через обстріли енергетичної інфраструктури, масштабність руйнувань та нестачу обладнання для ремонту вплив дефіциту електроенергії на економічну діяльність зберігатиметься не лише в 2023 році, а й у наступному.

“Проте базовий сценарій прогнозу передбачає відсутність нових критичних пошкоджень від обстрілів, а також успішну роботу уряду із залучення міжнародної допомоги для енергетичного сектору та інтенсивне відновлення чи заміну постраждалої інфраструктури”, — йдеться в інфляційному звіті.

Як обмежений доступ до портів вплине на економічну діяльність

Економічну діяльність у 2023 році стримуватиме також обмежений доступ до чорноморських портів. Через усе ще ускладнену логістику погіршуватиметься конкурентоздатність експортоорієнтованих секторів. Це додатково пригнічуватиме експорт та посилюватиме фінансові труднощі бізнесу.

Натомість імпорт зросте через потребу в подальшій підтримці обороноздатності, а також поступове відновлення споживчого попиту та запасів енергоносіїв.

У результаті від’ємний внесок чистого експорту стане визначальним для динаміки ВВП у 2023 році, наголошують у Нацбанку.

Ринок праці та доходи домогосподарств

За даними НБУ, відновлення ринку праці пригальмувало після серії масштабних атак Росії на енергетичну інфраструктуру. Попит та пропозиція робочої сили зменшилися, а рівень безробіття залишається високим.

Натомість зайнятість мігрантів зростає в міру їх адаптації до життя за кордоном. Це частково компенсує втрату трудових доходів в Україні, але закладає довгострокові ризики для українського ринку праці.

У 2023–2025 роках зайнятість на внутрішньому ринку зростатиме повільно у зв’язку з диспропорціями на ринку праці, які поглибилися через наслідки війни. Реальні зарплати відновлюватимуться помірними темпами через високу інфляцію та нижчу за довоєнну продуктивність.

Міграція, як внутрішня, так і зовнішня, впливатиме на український ринок праці

На ринок праці продовжує впливати велика кількість переселенців у межах України та мігрантів в інші країни, йдеться в інфляційному звіті. Хоча сальдо мігрантів за кордоном наприкінці 2022 року відповідало оцінкам НБУ, оприлюдненим в Інфляційному звіті за жовтень 2022 року, кількість перетинів кордону (як на в’їзд, так і на виїзд) виявилася більшою. Це може пояснюватися активнішим прикордонним рухом у передсвятковий період.

“Упродовж літа й початку осені налаштованість мігрантів на повернення збільшувалася. Але удари по інфраструктурі, що викликали перебої з електроенергією, а також настання холодів негативно вплинули на їх схильність якнайшвидше повернутися”, — відзначили в НБУ.

Водночас за даними аналітиків, значної активізації виїздів не відбулося. Ймовірно, більшість тих, хто хотів виїхати, у тому числі через побоювання складної зими, вже поза межами України, а інші певним чином адаптувалися.

Унаслідок збереження високих безпекових ризиків та проблем з енергопостачанням упродовж 2023 року кількість мігрантів поза межами України залишатиметься високою, відзначили у звіті.

“У міру послаблення цих ризиків повернення пожвавиться, водночас можуть дещо активізуватися і виїзди після скасування воєнного стану з метою об’єднання родин. Чисте повернення мігрантів розпочнеться лише у 2024–2025 роках, але буде меншим, ніж прогнозувалося раніше”, — наголошують у Нацбанку.

Пошук роботи в Україні та за кордоном — оцінки НБУ

Пошук роботи залишається проблемою як для ВПО, так і мігрантів за кордоном. Зайнятість серед переселенців поступово зростає, що підтримує ринок праці загалом. Але її рівень все ще значно нижчий, аніж серед тих, хто не полишав свого місця проживання.

Пошук роботи мігрантами ускладнений в тому числі через більші витрати часу для влаштування побуту.

“Імовірність зайнятості за кордоном значною мірою залежить від країни перебування. Безперечним лідером є Польща, проте навіть там значна частина мігрантів все ще шукає роботу. У таких країнах, як Німеччина та Італія, зайнятість українських переселенців у 2–3 рази нижча за зайнятість у Польщі та Чехії”, — йдеться в інфляційному звіті.

Безробіття ще довго залишатиметься на високих рівнях через наслідки війни, відзначили у Нацбанку.

За даними ООН, станом на 16.01.2023 поза межами України залишалося 8 млн українців, з них статус тимчасового захисту в ЄС отримали майже 5 млн громадян. У межах України на 05.12.2022 було 5.9 млн ВПО. Кількість зареєстрованих ВПО складала 3.6 млн на 25.12.2022, зазначається у звіті НБУ.

Фото: Відкриті джерела