48 кінопроєктів отримали фінансову підтримку на розробку і розвиток сценарію. Кіноспільноту збурив факт, що переможцями стали відразу проекти 6 з 9 членів журі. У кіноакадемії зазначили, що сумнівів щодо прозорості конкурсу та етики членів журі бути не має. Проте з'явилась перші, хто відмовився від гранту.

Представники Української кіноакадемії прокоментували цю ситуацію в коментарі на Фейсбуці.

Правила участі експертів були чітко визначені в їхніх контрактах та відповідають загальноприйнятій практиці в галузі, коли експерти можуть подавати свої проєкти, але не мають права голосувати за них. Експерти “не бачили оцінок один одного і не могли на них вплинути”.

“Перед стартом оцінювання експерти були проінструктовані щодо того, що не можуть голосувати за власні проєкти, і у випадку конфлікту інтересів зобов’язані заявити про самовідвід. У таких випадках проєкт розглядався тільки на основі голосів інших експертів. Усі експерти дотримались наданих інструкцій. Окрім того, розглядаючи всі 717 отриманих проєктів у різних категоріях, експерти не бачили оцінок один одного і не могли на них вплинути. Результати підраховувались шляхом виведення середнього арифметичного балу по кожному проєкту”, – наголошують у кіноакадемії.

Проте через скандал від грантової програми Netflix відмовились, зокрема, член журі та продюсерка Дар’я Бассель і кінорежисерка Ірина Цілик.

“В цьому конкурсі не було корупції. Я вже писала це і повторюю: правила не забороняли експертам подавати свої проекти. Експерти робили самовідвід і не оцінювали свої проекти. Це нормальна практика, я стикалась з таким підходом і під час роботи для іноземних поважних фондів (…) Чому? Ну бо почалася наша улюблена українська розвага – срач… Якщо трохи детальніше, то всі ми стали заручниками не дуже зрозумілої комунікації ще на старті”, – написала Бассель у Facebook.

Проте навіть за такої ситуації як “неоцінюння власних проєктів (за принципом самовідводу)” можливо домовитись між собою про “відповідну” оцінку проєктів інших членів журі.

Схожої думки притримується і Дмитро Тяжлов — документаліст, викладач КНУ імені Карпенка-Карого.

“Частково цей регламент дуже схожий на регламент експертного оцінювання ДержКіно України, в якому експерти мають право подавати свої проекти в ті категорії, які ж вони і оцінюють, за умови неможливості оцінювання свого проекту. Однак це ніяк не запобігає ризику того, що експерт має можливість заниження оцінки іншим проектам, що і мало місце в минулому”, —  йдеться в розборі ситуації на сторінці у Фейсбук «Всеукраїнський портал документального кіно», яку започаткував Тяжлов.

Нагадаємо, 48 українських проєктів отримали гранти від Netflix: в мережі обурені, що гроші роздерибанили члени журі. Так, зокрема, у списку переможців фігурують проекти таких членів журі: Наталії Стрибук (“Моє серце – сталь”, автор сценарію Аліна Семерякова, продюсер Наталія Стрибук), Олесі Лук’яненко (“Тіна”, автор сценарію Аркадій Непиталюк, продюсер Лук’яненко Олеся), Олексія Гладушевського (“Втручання”, автор сценарію Євген Тунік, продюсер Олексій Гладушевський). Повідомляють, що внаслідок такого “дерибану” члени журі присвоїли більше ніж 105 тисяч доларів.

Конкурс підтриманий Netflix Fund for Creative Equity, глобальним фондом, запущеним на початку 2021 року, який має на меті створити більше можливостей “для людей з недостатньо представлених або маргіналізованих спільнот, щоб їхні голоси були почуті”. У релізі відмічено, що “Netflix не має доступу та не брав участі в будь-якій оцінці матеріалів, поданих до участі у програмі, та не бере на себе жодних зобовʼязань щодо проєктів, які беруть участь у програмі”.

Фото: Відкриті джерела