Українська сторона активно працює над концепцією обміну полоненими “всіх на всіх”, але Росія на це не згодна.

Про це в інтерв’ю DW розповів радник голови Офісу президента Михайло Подоляк.

У полоні кілька тисяч з одного і з іншого боку. Є формула обміну, яку пропонує генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш – “всіх на всіх”. Українська сторона активно працює над цією концепцією, але Росія не хоче міняти “всіх на всіх”.

“Вони не хочуть своїх пацанів забирати, бо вважають, що вони ніщо. Для нас кожна людина це особистість, а для Росії це номер 21, номер 35, номер 77. Обміняти особистостей, наших людей на номери дуже тяжко, але ми працюємо, аби забрати якомога більше наших захисників і працюємо над формулою “всіх на всіх”, – заявив Михайло Подоляк.

Що стосується обміну “азовців” на Медведчука, за словами Подоляка, з української сторони не було ніяких поступок.

“Коли починалися процеси по виходу людей з “Азовсталі”, то президент Зеленський тоді говорив, що однією з ключових умов, що люди погодилися вийти, є певні попередні домовленості з російською стороною на рівні спецслужб при посередництві цілого ряду інших держав, зокрема Туреччини та Саудівської Аравії, а також ООН, яка бере участь у переговорному процесі”, – сказав Михайло Подоляк.

Упродовж чотирьох місяців йшли переговори на різних рівнях. Для цього була створена неформальна оперативна група, куди увійшли представники України на рівні Офісу президента, яку очолював Андрій Єрмак.

“Він опікувався тим, аби домовленості, дані при виході з “Азовсталі”, не були порушені. Також там були представники інших країн на різних рівнях”, – пояснив він.

Перемовини щодо обміну відбувалися довго і важко, бо “російська сторона постійно шукала приводи перенести переговори чи виставити нові умови”, але врешті-решт вдалося домовитися.

Українська сторона передала 55 російських військовослужбовців. За його словами, “вони всі без якихось посад і особливих звань”. Ключовою вимогою Росії у рамках тристороннього обміну було звільнення Віктора Медведчука.

“Він до цього дав усі покази, які нам були потрібні — як йому вдалося створити енергетичний та медійний холдинги, як він фінансувався. Він розказав все й про те, як формувалася довоєнна мережа впливу РФ, про інфільтрованих розвідників, російських інформаційників. І це нам допомогло вже провести певні арешти”, – розповів радник голови Офісу президента.

Фото: Відкриті джерела