Вивід британських військ з американських колоній, винайдення динаміту та повстання талібів у старовинній фортеці: чим запам'ятався 25 листопада

25 листопада 1783 року останні британські війська залишили Нью-Йорк. Це ознаменувало остаточну перемогу американських колоній у боротьбі за свою незалежність. Ця подія тепер відзначається у США щорічно цього дня і носить назву День Евакуації. Останній постріл війни був зроблений, коли британський канонір на одному з кораблів, що відпливали, вистрілив з гармати в натовп, що зібрався на березі Статен-Айленда біля входу в Нью-Йоркську бухту. Ніхто не постраждав – ядро трохи не долетіло до берега і потрапило у воду.

Джордж Вашингтон вступає до Нью-Йорка 25 листопада 1783 року

25 листопада 1867 року Альфред Нобель запатентував динаміт, вибуховий пристрій, який так часто можна побачити у вестернах. До середини XX століття винахід використовувався переважно у гірничій справі. Через високу чутливість до механічних впливів, високої токсичності та вогню в шестидесятих роках динаміт був частково замінений на безпечніші і менш токсичні порошкоподібні гранульовані вибухові речовини.

Жінки упаковують динаміт на фабриці Альфреда Нобеля. 1897 рік

25 листопада 2001 року відбулося повстання ув’язнених талібів у місті Кала-і Джангі (Афганістан). Американські військові утримували полонених у старовинній фортеці під містом. Причиною постання стали тортури, яким ув’язнених піддавали агенти ЦРУ. Для придушення постання знадобилося шість днів, протягом яких американці застосували авіацію. Загалом загинуло близько 600 людей (талібів та проамериканських бойовиків Північого Альянсу). Також загинув один агент ЦРУ.

Бійці проамериканського «Північного Альянсу» під час повстання талібів у Кала-і Джангі

Фото: Відкриті джерела